До уваги суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з обігом пестицидів

Дата: 15.06.2023 12:08

Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області інформує що з 28 червня 2023 року набуде чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09 травня 2023 року №458 «Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами», якою визначені нові умови й порядок одержання посвідчення про право роботи з пестицидами особами, діяльність яких пов’язана з організацією робіт зі зберігання та/або застосування пестицидів або з проведенням робіт з їх транспортування, зберігання, застосування, а також з торгівлею пестицидами.
Документом встановлено, що допуски (посвідчення) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами й агрохімікатами, видані до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони видані.
Дія Порядку не поширюється на фізичних осіб, які застосовують пестициди для власних потреб, не пов’язаних з провадженням господарської діяльності, за умови, що такі пестициди дозволені для роздрібного продажу населенню у дрібнофасованому вигляді.
Ознайомитись з постановою Кабінету Міністрів України від 09 травня 2023 року №458 та «Порядком одержання посвідчення про право роботи з пестицидами» можна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/458-2023-%D0%BF#Text.
Одночасно нагадуємо, що діяльність, пов’язана з пестицидами та агрохімікатами, регламентована відповідними законодавчими актами: Законом України «Про пестициди та агрохімікати», Законом України «Про захист рослин», Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.1998 №1 (ДСП 8.8.1.2.001-98), Державними санітарними правилами авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.12.1996 №382.

Наголошуємо на необхідності дотримання вимог щодо застосування пестицидів та агрохімікатів:
▪️ дозволяється використовувати лише ті засоби захисту рослин, які увійшли до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»;
▫️ паспортизація складів для зберігання засобів захисту рослин здійснюється щорічно;
▪️ до всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, допускаються особи, які пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення, допуск і наряд на виконання робіт з пестицидами та забезпечені засобами індивідуального захисту (спеціальний одяг і спецвзуття, засоби захисту рук, органів дихання, зору);
▫️ виконання всіх робіт із пестицидами й протруєним насіннєвим матеріалом обов’язково повинно реєструватися в спеціальних журналах;
▪️ завчасно, але не менше ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, терміни й методи застосування пестицидів (наприклад, інформуючи про це в місцевій пресі, по радіо, направити повідомлення до органів місцевого самоврядування та організувати розміщення оголошень у місцях масового перебування населення);
▫️ у період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи;
▪️ під час вентиляторного обприскування зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт з догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку повинна бути не менше 500 м, під час штангового й гербігації дощуванням – 300 м;
▫️ усі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні  (18-22) години за мінімальних повітряних потоків;
▪️ господарства мають бути забезпечені пересувними агрегатами для приготування розчинів і заправки обприскувачів;
▫️ майданчики розчинних вузлів і пунктів повинні мати тверде покриття з забезпеченням стоку поверхневих вод у спеціальні бетоновані резервуари;
▪️ категорично забороняється приготування розчинів пестицидів безпосередньо в полі без засобів механізації;
▫️ до місць обробок розчини пестицидів повинні доставлятися в спеціальних ємностях, заправка й завантаження апаратів не повинні супроводжуватися протіканням або розсипанням пестицидів.