Виявлення насильства щодо дитини
Ранок кожного дня в службі у справах дітей сільської ради починається з аналізу оперативних повідомлень відділу поліції про злочини та правопорушення, що відбулися в громаді за добу. Особлива увага звертається на повідомлення стосовно вчиненння насильства в сім’ях з дітьми, бо служба у справах дітей здійснює державні функції щодо запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей (ст. 6 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
До уваги! Статистика вчиненння насильства над дітьми в Україні має невтішні показники - минулого року до служб у справах дітей та поліції надійшло 3400 звернень про дітей, щодо яких застосовувалось домашнє насильство, з початку цього року подано вже 1196 заяв. Нажаль, такі звернення надходять і з нашої громади. Діти стають жертвами у власних домівках, що є неприпустимим.
Найчастіше заяви надходять при застосуванні до дітей «насильницького дисциплінування» їх батьками - фізичного покарання або психологічної агресії. Так, 72% батьків визнали, що вони давали ляпасів своїм дітям, 20% били або давали стусанів, 29% били дітей паском, 29% били їх по обличчю. Підвищують голос, кричать або ображають дітей майже в кожній другій родині.
При цьому стаття 10 Закону «Про охорону дитинства» передбачає: «…Кожна дитина має право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності», стаття 150 Сімейного кодексу України прямо забороняє батькам будь-які покарання дітей: «Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини».
Нажаль, не всі батьки здогадуються про існування законів та свою відповідальність…Тому, ми ще раз наголошуємо на тому, що закони є і вони діють.
Так, Кодекс України про Адміністративне Правопорушення передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису (стаття 173).
Кримінальний кодекс України до переліку дій, які можна розглядати як жорстоке поводження з дітьми та за які передбачено кримінальну відповідальність, відносить:
-доведення до самогубства (стаття 120);
- умисне тяжке тілесне ушкодження (стаття 121);
- умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження (стаття 122);
- умисне легке тілесне ушкодження (стаття 125);
-побої й мордування (стаття 126);
- необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження (стаття 128);
- погроза вбивством (стаття 129);
- неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей (стаття 137);
- зґвалтування (стаття 152);
- насильницьке задоволення полової пристрасті неприродним способом (стаття 153);
- примушування до вступу у статевий зв’язок (стаття 154);
- статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості (стаття 155);
- розбещення неповнолітніх (стаття 156);
- злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо яке встановлена опіка чи піклування (стаття 166);
- втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність (стаття 304);
- схиляння неповнолітнього до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (стаття 315);
- спонукання неповнолітніх до застосування допінгу (стаття 323);
- схиляння неповнолітніх до вживання одурманюючих засобів (стаття 324).
Насильство (жорстоке поводження) завдає дитині тяжких травм, які мають згубні наслідки для її подальшого фізичного та психічного здоров’я. Давайте про це пам’ятати!
Якщо Вами виявлено факт насильства над дитиною негайно повідомте про це службу у справах дітей та відділ поліції.
Служба у справах дітей сільської ради