Зміни розміру грошового забезпечення за надання послуг за здійснення патронату над дитиною
Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім'ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Послуга патронату над дитиною надається патронатним вихователем та його помічником.
З метою ефективного функціонування сімей патронатних вихователів постановою КМУ від 30.05.2024 року № 633 внесені зміни щодо надання цієї послуги.
Зокрема, передбачено, що патронатним вихователем може бути, як фізична особа, так і фізична особа-підприємець, яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі та має КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91, та/або КВЕД 85.59.
Також, розширено коло осіб, які можуть бути помічником патронатного вихователя. Помічником можуть бути не лише родичі, які мешкають разом з патронатним вихователем, а також інші повнолітні особи, у тому числі особи, які проводять підприємницьку діяльність, пройшли відповідне навчання та надають допомогу патронатному вихователю у догляді за дитиною, влаштованою у патронат.
Крім того, з 1 липня 2024 року збільшився розмір грошового забезпечення патронатному вихователю, він встановлюється на рівні 3-х мінімальних заробітних плат на місяць (24 тис. грн). Для вихователів, які є фізичними особами-підприємцями грошове забезпечення становить 3,5 мінімальних заробітних плат (28 тис. грн). До внесення змін грошове забезпечення надавалось у розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць (15140 грн).
У разі коли до сім’ї патронатного вихователя влаштовано дитину віком до одного року, дитину з інвалідністю, малолітню або неповнолітню вагітну, ВІЛ-інфіковану дитину або одночасно троє і більше дітей, розмір грошового забезпечення за надану послугу патронату над дитиною збільшується на 10 відсотків за кожну дитину.
Коли в сім’ї патронатного вихователя не перебувають діти, період між вибуттям однієї дитини до влаштуванням наступної оплачуватиметься патронатному вихователю в розмірі однієї мінімальної зарплати.
Робота помічника патронатного вихователя оплачується у розмірі мінімальної заробітної плати на місяць (8 тис.грн).
За три місяці догляду дитини патронатному вихователю та його помічнику нараховуватимуться 7 днів оплачуваної відпустки з метою профілактики професійного вигорання, відновлення потенціалу та підвищення професійної компетентності. Їх можна використати після вибуття дітей після трьох місяців перебування в патронатній родині, а також можна накопичувати.
Також, слід зазначити, що на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, виплачується соціальна допомога у розмірі, що становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць (для дітей з інвалідністю 3,5 прожиткового мінімуму). Якщо дитині виплачується стипендія, розмір допомоги визначається як різниця між 2,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (для дітей з інвалідністю 3,5 прожиткового мінімуму) та розміром стипендії за попередній повний місяць на момент влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя.
Сьогодні максимальний розмір допомоги на місяць становить:
на дітей віком до 6 років - 6407,50 грн (на дітей з інвалідністю 8970,50грн); на дітей віком від 6 до 18 років - 7990 грн (на дітей з інвалідністю віком 11186 грн).
У разі зміни прожиткового мінімуму або розміру мінімальної заробітної плати розмір соціальної допомоги та грошового забезпечення перераховується без додаткового звернення патронатного вихователя чи помічника патронатного вихователя.