Сьогодні, 14 травня, країна відзначає День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни
Сьогодні, 14 травня, країна відзначає День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.
Його було встановлено постановою Верховної Ради України від 2 лютого 2021 року на знак поваги до українських Праведників народів світу та інших рятівників євреїв, які з ризиком для свого життя та життя рідних допомагали євреям уникнути терору нацистів у роки Голокосту.
За даними ізраїльського національного меморіалу Катастрофи і Героїзму «Яд Вашем», в Україні таких людей більше ніж 2,6 тисяч. Вони удостоєні Державою Ізраїль звання Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту. Україна займає четверте місце в світі за кількістю Праведників (попереду лише Польща, Нідерланди та Франція).
У 1939–1944 роках на окупованій території України допомога євреям була набагато небезпечнішою, аніж в країнах Західної Європи, окупованих нацистською Німеччиною. Гітлерівці карали не тільки ту людину, яка допомагала, але й усю її родину. Але, незважаючи на це, тисячі українців рятували євреїв від знищення нацистами. Вони робили їх членами своїх родин, шукали нові документи, давали тимчасовий притулок, їжу, допомагали втекти від переслідування. Пізніше увесь світ дізнався про їх героїчні вчинки.
Серед тих, хто рятував євреїв, були як окремі громадяни, так і організації, які надавали притулок, харчі та іншу допомогу. Вони діяли у таємно, часто під загрозою власного життя та життя своїх близьких.
Сьогоднішнє вшанування тих, хто рятував євреїв, має велике значення для сучасного українського суспільства. Воно нагадує про важливість боротьби з расизмом, ксенофобією та іншими формами нетерпимості.