ВАЖЛИВІСТЬ РОБОТИ ПАТРОНАТНИХ ВИХОВАТЕЛІВ В УМОВАХ ВІЙНИ!
Повітряна тривога, вибухи, поранення, втрата близьких - це реальність, в якій зараз вимушені жити наші діти. Добре коли поряд з дитиною є рідна людина. Але ситуації, нажаль, бувають різні…
Під час військового стану ми, працівники служб, що займаються соціальним захистом дітей, гостро відчуваємо проблему тимчасового влаштування дітей, які залишаються без батьківського піклування.
Надійним помічником у вирішенні питань дитячого сирітства стають патронатні вихователі. Вони з’являються зараз по всій країні. Чуйні, небайдужі люди відкривають свої домівки та серця для обездолених дітей. В нашій громаді таких сімей поки що немає, може тому семеро дітей, що посиротіли в громаді за час війни, вимушені були поїхати до інших регіонів, втрачаючи зв'язок зі своєю домівкою.
Хто такі патронатні родини?
Патронатні родини - це сім’ї, що надають тимчасовий прихисток дитині, яка залишилась без батьківського піклування чи опинилась у складних життєвих обставинах. Під час війни робота патронатних вихователів особливо важлива, адже дає можливість дітям пережити труднощі в атмосфері сімейної підтримки.
В чому мета патронату?
Суть ідеї патронату в тому, що під час кризи дитина потрапляє в сім'ю, а не до лікарні, центру реабілітації чи державного закладу. За час перебування дитини в патронатній родині службами вирішуються питання відновлення здатності батьків/ осіб, які їх замінюють опікуватися дитиною та виховувати її, а у разі неможливості - влаштування дитини до постійної форми сімейного виховання, яка найбільше відповідає потребам дитини.
Скільки часу дитина може перебувати у патронатного вихователя?
За законом в патронатних родинах дитина перебуває від 3 до 6 місяців, проте під час дії військового стану, діти залишаються з патронатними вихователями на довший термін.
Хто може бути патронатним вихователем?
Патронатний вихователь - це особа, яка за участі інших членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї. Патронатним вихователем можуть бути громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки), та від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі, мають досвід виховання дітей та пройшли курси підготовки. Помічник патронатного вихователя – це чоловік/дружина чи інший дорослий член родини, який проживає разом з патронатним вихователем.
Які основні завдання патронатних вихователів?
Патронатні вихователі: забезпечують догляд, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в патронатній сім’ї; здійснюють соціально-педагогічну підтримку та сприяють медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини; створюють умови для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, якщо вони не завдають шкоди життю і здоров’ю дитини; готують дитину до повернення в біологічну сім’ю чи іншу форму сімейного виховання.
Діти яких категорій можуть бути влаштовані під патронат?
До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я; яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі; підкинуті, знайдені, безпритульні діти; діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження; діти, батьки/особи, які їх заміняють, померли, безвісно відсутні; діти, переміщені із тимчасово окупованої території або району проведення бойових дій; інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї або їхні батьки/особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них; неповнолітні вагітні дівчата.
Яку підтримку будуть отримувати патронатні вихователі?
Гарантовані: заробітна плата, кошти на виховання дитини, комплексна професійна підтримка. Вихователі отримують заробітну плату - 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць за надання послуг та 2,5 прожиткових мінімумів на кожну дитину відповідно до її віку, якщо дитина має інвалідність - 3,5 прожиткових мінімумів. Помічник патронатного вихователя працює безоплатно.
Також, для підтримки патронатних сімей в нашій громаді діє Програма фінансової підтримки тим, хто приймає рішення про створення патронатної родини.
Якщо Ви - подружжя з досвідом виховання власних, можливо вже повнолітніх дітей, проживаєте на спільній житловій площі, маєте час і любите дітей, пропонуємо нову роботу - сімейний патронат. Приходьте, зараз багато дітей потребують допомоги.
Питання оформлення патронату над дітьми вирішується в службі у справах дітей сільської ради.