Щороку 9 серпня Україна разом зі всією світовою спільнотою відзначає Міжнародний день корінних народів світу
Щороку 9 серпня Україна разом зі всією світовою спільнотою відзначає Міжнародний день корінних народів світу
За оцінками ООН, корінні народи нині становлять близько 370 мільйонів людей та проживають у більш ніж 70 країнах. Вони є носіями понад 4000 різних мов із 6700 відомих на сьогодні. Більшість цих мов наразі перебувають під загрозою зникнення.
Корінний народ України — автохтонна етнічна спільнота, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народомУкраїни, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України.
Українці — основне й автохтонне, корінне населення України, найбільша етнічна спільнота на її території. До корінних же народів, що становлять етнічну меншість в Україні, традиційно відносять кримських татар, караїмів та кримчаків. Цей статус закріплено на законодавчому рівні.
Саме таке визначення зафіксоване у законі "Про корінні народи України".
Корінні народи в Україні мають давню героїчну та водночас трагічну історію:
- за період депортації 1944 року та перші роки заслання кримськотатарський народ втратив 46,2% від своєї чисельності;
- окупація Криму в 1783 році Російською імперією призвела до майже повної асиміляції караїмів (наприкінці XX століття загальна чисельність представників цього етносу не перевищувала 800 осіб);
- після окупації Криму німцями, восени 1941 року, велику частину кримчаків, що проживали на півострові, розстріляли: народ втратив до 80% від своєї загальної чисельності.
Кримські татари
Це східноєвропейський тюркський народ, що історично сформувався в Криму. Розмовляють кримськотатарською мовою, яка належить до кипчацької групи тюркських мов, а її найдавнішою письмовою пам’яткою є Codex Cumanicus (XIV століття).
Як народ кримські татари сформувалися у період Кримського ханства — держави, що існувала на півострові від 1441 до 1783 року.
Караїми
Це тюркський народ, який живе у Криму. Караїмська мова належить до кипчацької групи тюркських мов. Батьківщиною караїмів вважають Крим.
Вони проживають на території Кримського півострова з XIII століття. Стрижнем караїмської спільноти є їхні вірування.
Кримчаки
Це окрема етнолінгвістична спільнота єврейського населення, котре говорить кримськотатарською мовою. Переважно мешкають на території Криму і є корінним народом.
Назва "кримчаки" — скорочений варіант назви "кримчаки-євреї", що є калькою з кримськотатарської назви "яхуділер киримча" (тобто "євреї кримського зразка"; кримськотатарське скорочення цієї назви – "кримчахлар").