Питання щодо дотримання вимог «Правил охорони електричних мереж»
Харківський регіональний центр обслуговування мережі (РЦОМ) Східного територіального управління обслуговування мережі ПрАТ «НЕК «Укренерго» звертає увагу жителів та землевласників Біляївської територіальної громади на важливе питання щодо дотримання вимог «Правил охорони електричних мереж», які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022р. No1455 (далі - Правила) та Кодексу цивільного захисту України.
Правила запроваджено з метою забезпечення збереження електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації та запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму і використовуються у разі проектування, будівництва та експлуатації електричних мереж, а також під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж.
Електричними мережами, які експлуатуються Харківським РЦОМ, являються повітряні лінії електропередачі (далі – ПЛ) напругою 330кВ.
Згідно з нормами статті 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» та ГКД 34.20.507-2003 «Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила», затвердженого наказом Мінпаливенерго України від 13.06.2003 No296, електропередавальна організація зобов’язана забезпечувати технічно справний та безпечний стан електричних мереж, а також надійне постачання електричної енергії згідно з умовами ліцензії та договорів.
Згідно з вимогами статті 24 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів» межі охоронних та санітарно-захисних зон об'єктів енергетики зазначаються в містобудівній документації, документації із землеустрою та кадастрових планах.
Згідно вимогам п.32 Правил місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, які надають дозволи на розміщення об’єктів будівництва, в тому числі в охоронних та санітарно-захисних зонах електричних мереж, зобов’язані сприяти власникам електричних мереж у роботі із збереження електричних мереж, запобігання аваріям і ліквідації їх наслідків у діючих електромережах, а також у забезпеченні виконання вимог Правил юридичними та фізичними особами/фізичними особами — підприємцями.
Розміри охоронних зон повітряних ліній електропередачі 330кВ встановлюються у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на відстань 30 метрів.
Уздовж переходів повітряних ліній електропередачі через водоймища (ріки, канали, озера та ін.) - у вигляді повітряного простору над поверхнею водоймища, обмеженого вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення для судноплавних водоймищ на відстань 100 метрів, для несудноплавних - на відстань, передбачену для встановлення охоронних зон уздовж повітряних ліній електропередачі, що проходять по суші.
Нагадуємо, що в межах охоронних зон повітряних ліній електропередачі без письмової згоди Харківського РЦОМ, у віданні якого перебувають ці мережі, забороняється виконувати наступні дії:
- будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт, знесення будівель та споруд;
- здійснення всіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних робіт, вирубання та висаджування дерев;
- розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного загородження;
- створення сміттєзвалищ, відкриття кар’єрів;
- полив сільгоспкультур, складення соломи, дров та інших матеріалів;
- розпалювання вогнищ, спалювання очерету, стерні та соломи;
- розташування автозаправних станцій або інших сховищ паливно-мастильних матеріалів;
- накидати на струмовідні частини об’єктів електричних мереж і наближення до них сторонніх предметів, підніматись на опори повітряних ліній електропередачі;
- влаштовувати спортивні майданчики, ринки, зупинки громадського транспорту;
- проводити будь-які заходи з великим скупченням людей, запускати спортивні моделі літальних апаратів, квадрокоптери;
- переїзди сільгоспмашин та автомобілів поза шляхами під проводами діючої повітряної лінії електропередачі необхідно здійснювати в місцях найменшого провисання проводів (ближче до опори), при цьому частини механізмів повинні знаходитися в транспортному положенні;
- забороняється обробка ґрунту в межах обвалування навколо фундаментів і відтяжок опор.
Незважаючи на постійні звернення та проведені бесіди з населенням, кількість відключень ПЛ 330кВ через низові пожежі збільшується з кожним роком. Жителі Харківської області та землекористувачі часто ігнорують вимоги Правил пожежної безпеки в Україні, Закону України «Про енергетику», Правил охорони електричних мереж. І нажаль, кожну весну та осінь ми спостерігаємо масштабні рукотворні пожежі.
Враховуючи викладене вище, Харківський регіональний центр обслуговування мережі звертається з проханням чітко виконувати наведені вимоги, що дозволить своєчасно постачати електричну енергію на підприємства та в оселі громадян.
З усіх питань, що стосуються виконання робіт в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі Харківського РЦОМ Вам потрібно звернутися за адресою: м. Харків, вул. Ковтуна, 4, тел.(057) 730-11-28, +38(073) 412-25-74 начальник відділу експлуатації ліній Кондратюк Володимир Анатолійович, тел.(057) 730-11-60, +38(073) 412-26-46 начальник лінійної дільниці Харківська Левус Руслан Олегович, тел.(057) 730-12-11, +38(095) 467-63-40.
е-mail: krikun.va@ua.energy провідний інженер Крікун Вікторія Анатоліївна.
У випадках виявлення в охоронних зонах ПЛ вибухонебезпечних предметів повідомляйте черговому диспетчеру цілодобово по тел.(057) 731-23-53.