День визволення Первомайщини від нацистських загарбників у роки Другої світової війни відзначається щорічно 16 вересня. Згадаємо як це було

Дата: 16.09.2022 07:50

16 вересня 1943 року військові 34 стрілецького корпусу – командир генерал – лейтенант Б. Колтигин повністю визволили наш колишній Первомайський район (на той час Олексіївський) від німецько-фашистських окупантів.
В оперативному зведенні за 14 вересня 1943 року повідомлялося: «На Павлоградському напрямку наші війська зайняли 70 населених пунктів, в тому числі центр села Олексіївка, залізничну станцію Біляївка, село Дубове».

Хроніка визволення:
Верхня Орілька – 15 вересня 1943р.
Закутнівка – 15 вересня 1943р. – визволяв 795 стрілецький полк ордена Богдана Хмельницького, командир полка Іван Олексійович Єрмолаєв – Герой Радянського Союзу.
Ліхачове – 16 вересня 1943р.
Миронівка – 17 вересня 1943р.
Дмитрівка – 18 вересня 1943р.

Пам’ятаємо:
- Максюту Іллю Михайловича – уродженця с. Роздолля , який здійснив подвиг на правому березі Дніпра в селі Яшники, Указом Президії Верховної ради від 10 січня 1944 року йому посмертно присвоєно звання Герой Радянського Союзу.
- Бориса Григоровича Колодченка – уродженця с. Миронівка, який здійснив свій подвиг біля с. Лютеж під Києвом, від 10 січня 1944 року йому посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
- Івана Архиповича Усенка – уродженця села Миронівка, йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу 24 березня 1945 року.

Герої Радянського Союзу, які воювали на території Олексіївського району:
- Даніїл Романович Єретик – політрук, с. Роздолля, Краснопавлівка 1941 рік.
- Іван Дмитрович Мерзляк, танкіст с. Роздолля 1943 рік.
- Михайло Єфимович Азєв – кавалерист, с. Роздолля, Краснопавлівка 1943 рік.
- Микола Микитович Фомін – танкіст, с. Олексіївка, Ліхачово 1942 рік.

Минають дні. Як птахи пролітають роки! На превеликий жаль, ряди фронтовиків стають все рідшими. Єдиний ветеран та учасник бойових дій Другої світової війни, який проживає на території Біляївської сільської територіальної громади – це Кравченко Микола Костянтинович. Проживає в селі Закутнівка, є Почесним громадянином колишнього Первомайського району, нагороджений орденом «Жовтневої революції», орденом «Знак пошани», медалями «Ветеран праці», «За відвагу», нагрудним знаком «Виставка досягнень господарства», «Почесний механізатор України».

У Братських могилах Біляївської сільської територіальної громади поховано:
- у с-щі Біляївка - 124 воїни,
- у с. Булацелівка - 340 воїнів,
- у с. Верхня Орілька - 263 воїни,
- у с. Дмитрівка - 455 воїнів,
- у с. Закутнівка - 97 воїнів,
- у с. Красне - 187 воїнів,
- у с. Крюкове - 115 воїнів,
- у с. Миронівка - 982 воїни,
- у с. Новоєгорівка - 470 воїни,
- у с. Паризьке - 300 воїнів,
- у с. Побєда - 575 воїнів,
- у с. Роздолля - 299 воїнів,
- у с. Суданка - 67 воїнів,
- у с. Тимченки - 281 воїнів,
- у с. Шульське - 5 воїнів.

Величний подвиг захисників і визволителів назавжди залишиться невичерпним джерелом патріотизму, мужності, вірного служіння своєму народові. Ми завжди пам’ятаємо та ніколи не забудемо про тих, хто, не шкодуючи власного життя, захищав рідну землю.

Ми доземно вклоняємось усім ветеранам, учасникам Другої світової війни. Величезна подяка всім, хто витримав на своїх плечах весь тягар тих часів, а потім відбудував і підняв зі згарищ українські міста і села.

Час минає, але у пам’яті поколінь навіки залишається ваш приклад патріотизму та мужності, непохитної волі, відданості та любові до рідної землі.