15 лютого у світі відзначають Міжнародний день онкохворої дитини

Дата: 15.02.2022 07:50

У цей день хочеться нагадати суспільству про те, що дитячий рак — це проблема кожного, про те, що дитячий рак можна вилікувати, про те, що діти мають право на вчасне та найкраще лікування і догляд.
Дитяча онкологія є однією з найгостріших проблем сучасного світу. За даними ВООЗ, щороку в майже 300 000 дітей до 19 років діагностують рак. Згідно з офіційною статистикою, в Україні такий діагноз щороку отримує близько тисячі дітей до 17 років. Найбільш поширеними онконедугами серед українських дітей є лейкемія (рак крові) та рак головного мозку. Онкологічні захворювання у дітей, на відміну від дорослих, переважно не мають достовірної причини виникнення. Тільки незначна кількість з-поміж численних досліджень довела зв’язок появи раку в дитячому віці із впливом навколишнього середовища чи способом життя. Серед факторів ризику є деякі хронічні інфекції, зокрема, ВІЛ, вірус Епштейна — Барр, малярія та інші. Відповідно до сучасних даних, лише близько 10% усіх онкологічних пацієнтів дитячого віку мають схильність до ракових захворювань через генетичні фактори.
Оскільки попередити виникнення онконедуг у дітей, як правило, майже неможливо, основним дієвим методом зниження рівня захворюваності є рання і достовірна діагностика. Вона має важливе значення за всіх обставин та підвищує показники виживання у пацієнтів з різними видами раку. Скринінгова діагностика зазвичай не є ефективним методом для дітей. В особливих випадках, коли йдеться про групи населення із підвищеним ризиком, може бути розглянуто можливість такого методу діагностики. При цьому фактичні дані, які б виправдовували застосування програм скринінгу серед усього дитячого населення, відсутні. Онкологічні захворювання у дітей супроводжуються симптомами, котрі можуть виявити не тільки лікарі, а й члени родини.
Основні тривожні симптоми:
• тривала і безпричинна втрата ваги;
• часті головні болі, що супроводжуються ранковим блюванням;
• набряки, постійні болі у кістках, суглобах, в ділянці спини або в ногах;
• ущільнення в зоні живота, шиї, грудей, таза чи пахв, збільшення лімфовузлів;
• поява синців на тілі, синців або висипки на шкірі;
• часто повторювані інфекційні захворювання;
• біляста смужка за зіницею в оці дитини;
• постійна нудота чи блювання без нудоти;
• постійна втома і помітна блідість шкіри;
• видимі раптові зміни у фізичному стані дитини, що не зникають;
• періодичне чи постійне підвищення температури без видимих на те причин.
Один або кілька таких симптомів у дитини є приводом для батьків негайно звернутися до педіатра.
Пам’ятайте: раннє виявлення раку — запорука успішного лікування! Будьте уважними до своїх дітей!

З повагою,
Біляївський сільський голова         Олександр РІЗНИК