РОЗКАЖІТЬ ДИТИНІ ПРО ЇЇ ПРАВА (до Дня захисту прав дитини)

Дата: 01.06.2021 07:50

Уже традиційно 1 червня відзначається Міжнародний день захисту дітей - прекрасне свято радості та надії. Цей день покликаний привернути увагу до проблем охорони здоров’я дітей, боротьби з експлуатацією дитячої праці, прав дитини на освіту, дозвілля й захист від фізичного та психологічного насилля і багатьох інших.

Наші діти повинні розуміти свої права, обов’язки, вміти себе захищати, відрізняти правду від кривди. А ще знати, що кожна людина у світі не може завдати дитині шкоди або позбавити її можливості нормально рости, вчитися, харчуватися, реалізовувати свої здібності.

Відповідно до міжнародного та українського законодавства, дитиною є особа віком до 18 років (тобто до досягнення нею повноліття).

Основним міжнародним документом, в якому викладені її права, є Конвенція ООН про права дитини. В українському законодавстві правовими документами, які регулюють це питання, є Конституція України, Сімейний кодекс України, Закон України «Про охорону дитинства» та Цивільний кодекс України.

Що є порушенням прав дитини?
У загальному розумінні порушенням прав дитини є обмеження у правах, які їй надаються державою від народження для нормального розвитку та формування особистості. У більш широкому значенні, також відносять порушення прав, що захищені нормами вищевказаних законодавчих актів.

Зокрема Конвенція про права дитини передбачає, що кожна дитина має право на: особисте життя та захист від посягань на неї, право на захист від усіх форм фізичного та психологічного насильства; право на відпочинок і дозвілля; захист від незаконного зловживання наркотичними засобами та психотропними речовинами; захист від усіх форм експлуатації та сексуальних розбещень; захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження чи покарання.

Порушення цих норм є порушенням прав дитини та тягне за собою відповідальність у встановленому законом порядку.

Що робити, якщо порушують права дитини?
Не залишати такі випадки без уваги та реагування. Законодавство передбачає, що особи, яким стало відомо про факт порушення прав дитини зобов'язані негайно про це повідомити.
Стаття 35 Закону України «Про охорону дитинства» вказує, що особи, винні у порушенні вимог законодавства про охорону дитинства, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність.

Куди необхідно звертатися?
Це залежить від того, яка саме ситуація склалася. На захист порушених прав дитини в першу чергу стають її батьки, на яких це право покладено законом. Вони можуть звернутися до старости, служби у справах дітей за місцем проживання, прокуратури, поліції, гарячої лінії або суду. Обираючи спосіб захисту, потрібно розуміти, що звернення потрібно подавати, як в усному так і письмовому вигляді, для більшої впевненості, що питання не залишиться без розгляду.

Також, право захистити дитину є у працівників освіти, які відповідно до Закону України «Про освіту» зобов’язані створювати у закладі освіти безпечне освітнє середовище, вільне від насильства та булінгу (цькування).

Невідкладне право звернутись за допомогою має і сама дитина.

Про які права повинна знати кожна дитина?
Конституція України говорить про те, що кожному гарантується право знати свої права та обов’язки. Достатньо, щоб дитина знала, що всі рівні перед законом та суспільством, а тому будь-які прояви насильства чи грубості до неї не повинні бути приховані, незалежно від кого вони надходять: чи від батьків, чи вихователів, чи однолітків.

УВАГА до батьків!!! Ви можете подати дітям їхні головні права так:
1. Ти маєш право на життя, і ніхто не може позбавити тебе цього дару.
2. Ти маєш право на піклування та турботу, тому ми, твої батьки, дбаємо про тебе, підтримуємо твої погляди та інтереси.
3. Ти маєш право на харчування та місце проживання, про що ми піклуємось.
4. Ти маєш право на розваги, тому ти часто гуляєш з друзями.
5. Ти маєш право на освіту, але хочеш ти цього чи ні, щоб стати розумною людиною, слід добре вчитися.
6. Ти маєш право на медичну допомогу, тому є люди, які завжди зможуть тобі її надати.
7. Ти маєш право на особисте життя, і ніхто не має права тебе принижувати, говорити погані слова, брати твої речі.
8. Ти маєш право на власну думку, але вона не повинна ображати інших.

Нехай роки дитинства ваших дітей будуть яскравими та безпечними!

Служба у справах дітей сільської ради